Isplata dividende pravnim i fizičkim licima

Nakon usvajanja finansijskih izveštaja, privredna društva koja ostvare dobit imaju zakonsku mogućnost ili obavezu da je raspodele.
Kod ortačkih i komanditnih društava, dobit se deli na jednake delove između ortaka, dok komanditori i komplementari učestvuju u raspodeli dobiti i pokriću gubitka srazmerno svojim udelima, osim ako nije drugačije određeno osnivačkim aktom. Dobit komanditorima mora biti isplaćena najkasnije 90 dana nakon usvajanja godišnjih finansijskih izveštaja.
Kod najčešćih oblika privrednih društava u Srbiji – društava sa ograničenom odgovornošću (DOO) i akcionarskih društava (AD) – raspodela dobiti se vrši u skladu sa osnivačkim aktom i Zakonom o privrednim društvima. Društvo može isplaćivati dobit članovima, vraćati dodatne uplate, zajmove i vršiti druga plaćanja samo ako su ispunjeni zakonski uslovi i poštovana ograničenja propisana zakonom.
Nakon usvajanja finansijskih izveštaja, društvo koje ostvari dobit može je koristiti za pokriće ranijih gubitaka ili zakonske rezerve. Ako nakon toga ostane deo dobiti, on se može raspodeliti za statutarne rezerve ili isplatiti kao dividenda.
Rok za isplatu dividende počinje od dana kada direktor donese odluku o datumu realizacije isplate.
Dividenda se može isplatiti vlasnicima kapitala kao redovna dividenda iz dobiti prethodne poslovne godine, na osnovu odgovarajuće odluke, ili kao privremena (međudividenda).
Isplata dividende pravnom licu – rezidentu Republike Srbije
Prihod od dividendi i udela u dobiti koji rezidentno pravno lice ostvari od drugog rezidentnog obveznika ne ulazi u poresku osnovicu.
To znači da društvo koje isplaćuje dividendu drugom rezidentnom pravnom licu nema dodatne poreske obaveze, jer je ta dobit već oporezovana porezom na dobit pravnih lica.
Samim tim, rezidentno pravno lice koje prima dividendu ne plaća dodatni porez na taj prihod.
Isplata dividende pravnom licu – nerezidentu
Ako međunarodni ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (UIDO) ne propisuje drugačije, rezidentno pravno lice u Srbiji je obavezno da obračuna i plati porez po odbitku od 20% na prihode koje nerezidentno pravno lice ostvari po osnovu dividendi i udela u dobiti.
Ukoliko se dividenda isplaćuje nerezidentu iz jurisdikcije sa preferencijalnim poreskim sistemom, primenjuje se viša stopa poreza po odbitku – 25%, i to ne samo za dividende, već i za prihode po osnovu autorskih naknada, kamata, zakupa i usluga.
Obaveza obračuna i plaćanja poreza po odbitku postoji ne samo kod redovnih isplata dividendi, već i kod isplate međudividendi, u skladu sa zakonom. Takođe, porez po odbitku se obračunava i kada se dividenda ne isplati u novcu, već se koristi za povećanje osnovnog kapitala – tada poreska obaveza nastaje danom registracije povećanja kod APR-a. Međutim, ako skupština odluči da neraspoređenu dobit direktno uloži u osnovni kapital bez prethodne raspodele dobiti, obaveza za obračun poreza po odbitku ne nastaje jer potraživanje po osnovu dividende nije formirano.
Isplata dividende fizičkom licu – rezidentu Republike Srbije
Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, privredno društvo koje isplaćuje dividendu fizičkom licu ima sledeće obaveze:
- da pre isplate obračuna porez na prihod od kapitala,
- da podnese poresku prijavu na Obrascu PPP PD,
- da uplati obračunati porez, i
- da fizičkom licu isplati neto iznos – nakon odbitka poreza.
Kod isplate dividendi fizičkim licima primenjuju se ista računovodstvena pravila kao i kod isplate pravnim licima.
Ako je vlasnik kapitala fizičko lice – rezident Republike Srbije, privredno društvo koje isplaćuje dividendu dužno je da obračuna, obustavi i uplati porez po odbitku prilikom isplate.
Poresku osnovicu za oporezivanje dividendi čini bruto iznos koji se raspodeljuje vlasniku na osnovu odluke o raspodeli dobiti. Porez na prihod od kapitala iznosi 15%.
Prihodi fizičkih lica od dividendi ne ulaze u osnovicu za godišnji porez na dohodak građana i oporezuju se isključivo porezom na prihod od kapitala.
Isplata dividende fizičkom licu koje nije rezident Republike Srbije
Prihod od dividendi koji se isplaćuje nerezidentnom fizičkom licu oporezuje se isto kao i prihod rezidenta – po stopi od 15% na bruto iznos. Isplatilac je dužan da podnese prijavu na Obrascu PPP PD.
Razlika kod nerezidenata je u tome što se mogu primeniti odredbe ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, ali samo ako nerezident dokaže poreski rezidentni status u zemlji sa kojom Srbija ima takav ugovor i ako je stvarni vlasnik prihoda.
Ako nerezidentno fizičko lice naknadno dostavi potvrdu o rezidentnosti nadležnom poreskom organu, razlika između već plaćenog poreza i iznosa koji bi bio plaćen uz primenu ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja smatra se više plaćenim porezom.
Nerezident ima pravo da podnese zahtev za povraćaj te razlike, u skladu sa zakonom.
Ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (UIDO) koje je Srbija zaključila omogućavaju da se prihodi nerezidentnih fizičkih lica od dividendi oporezuju u Srbiji, ali po povlašćenim stopama predviđenim tim ugovorima.
Mnogi UIDO sadrže dve stope poreza na dividende: niža se primenjuje kada primalac prihoda poseduje najmanje 25% udela ili akcija u društvu isplatiocu, ali ta niža stopa važi samo za pravna lica.
Za fizička lica uvek se primenjuje viša od te dve stope.